Strona główna Ogłoszenia Szkoła ponadgimnazjalna NAUKA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI Z CHŁOPSKĄ SZKOŁĄ BIZNESU (CSB)

NAUKA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI Z CHŁOPSKĄ SZKOŁĄ BIZNESU (CSB)

Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych im. S. Wyspiańskiego w Jeleniej Górze podpisał porozumienie o współpracy z Małopolskim Instytutem Kultury, którego celem jest realizacja projektu edukacyjnego pt.: Edukacja ekonomiczna z wykorzystaniem gry symulacyjnej „CHŁOPSKA SZKOŁA BIZNESU” moduł: oddolne inicjatywy edukacyjne realizowanego przez Małopolski Instytut Kultury we współpracy z Gminą Andrychów i dofinansowanego ze środków Narodowego Banku Polskiego.

Realizując projekt, w dniach 19.04.-30.04.2013 r., w ramach zajęć z przedmiotu podstawy przedsiębiorczości pod kierunkiem mgr Alicji Kanieckiej oraz mgr Anety Salus uczniowie klas ponadgimnazjalnych naszej szkoły, poprzez aktywny udział w Chłopskiej Szkole Biznesu (CSB), mieli możliwość wcielenia się w role historycznych przedsiębiorców (piekarza, kowala, tkacza), wytwarzając towary (chleby, bryki, płótna), handlując ze sobą na jarmarku, ucząc się sztuki negocjacji oraz organizując wyprawy handlowe do miast Europy. Wygrywali uczniowie, którzy zgromadzili największy kapitał. Było to znakomite doświadczenie, które uatrakcyjniło naukę przedsiębiorczości o możliwość praktycznego zmierzenia się ze zjawiskami rynkowymi takimi jak spółki, klastry, konkurencja, czy współpraca.

"Chłopska Szkoła Biznesu" to ekonomiczna gra planszowa rekomendowana przez takie podmioty jak: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Biuro Edukacji Publicznej IPN, Centrum Edukacji Obywatelskiej, czy Ośrodek Rozwoju Edukacji. Powstała ona w oparciu o projekt edukacyjny pod tym samym tytułem, realizowany przez MIK we współpracy z Towarzystwem Miłośników Andrychowa w ramach programu „Muzeobranie".

Historyczną inspiracją do stworzenia gry była działalność gospodarcza pańszczyźnianych chłopów, żyjących w XVIII wieku na terenach miasta Andrychowa (wówczas ośrodka wiejskiego). Chłopi z ośrodka andrychowskiego wyspecjalizowali się w wytwarzaniu lnianych płócien i jeszcze przed rewolucją przemysłową tworzyli sieci powiązań, wzajemnych zależności i kontaktów handlowych. Według źródeł pisanych z tamtego okresu, ponad 80% produkowanych materiałów było eksportowane zagranicę, m.in. do Barcelony, Marsylii, Stambułu czy Moskwy. W tym czasie nie było w Polsce innego ośrodka o tak rozległych kontaktach handlowych. Wielka skala produkcji i międzynarodowy zasięg handlu były możliwe dzięki współpracy pomiędzy okolicznymi chłopami-rzemieślnikami. Tworzyli oni tzw. kolegacje czy, jakbyśmy dziś powiedzieli, spółki handlowe. Skuteczna współpraca kolegów – chłopskich rzemieślników i kupców z Andrychowa, Inwałdu, Roczyn, Sułkowic, Targanic, Wieprza i Zagórnika przyczyniła się do dynamicznego rozwoju gospodarczego, którego efektem było utworzenie w 1767 roku miasta Andrychowa na mocy przywileju królewskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego. Mechanizmy współpracy i konkurencji andrychowskich przedsiębiorców były inspiracją do opracowania zasad i celów gry, która wymaga od graczy podejmowania własnej inicjatywy i nawiązywania kontaktów handlowych z innymi uczestnikami rozgrywki.

W przyszłości planujemy włączenie CSB do programu nauczania podstaw przedsiębiorczości we wszystkich klasach, które ten przedmiot obowiązuje, a przy okazji Dnia Przedsiębiorczości, realizowanego co roku w szkole, zorganizujemy rozgrywki międzyklasowe.

 

Certyfikaty i wyróżnienia szkoły

Zaloguj do dziennika
Kalendarz
styczeń 2018
N P W Ś C Pt S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
luty 2018
N P W Ś C Pt S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3
LogowanieReklama
Reklama