Strona główna Uroczystości/Wydarzenia Gimnazjum Wycieczka do Szkocji

Wycieczka do Szkocji

Dnia 15 maja grupa uczniów z Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych w składzie: uczniowie z klas o rozszerzonym j. ang. i niemieckim (kl. Ia/IIa), uczniowie Liceum Plastycznego oraz zwycięzca Konkursu Poezji Angielskiej organizowanego co roku w naszej szkole (nagroda główna) pod opieką Renaty Sigrist (kierownika wycieczki) i opiekunów: Anny Liskiewicz, Ewy Helik i Doroty Wożniak udali się na wycieczkę językowo-krajoznawczą do Szkocji i Anglii.

Stroną organizacyjną (przejazd i zwiedzanie) zaopiekował się wspaniale pan Dariusz Raus z Biura Turystyki Szkolnej „Londar”. Pan Dariusz Raus jest także fundatorem corocznej nagrody głównej we wspomnianym wcześniej konkursie poezji.

 

  • Głównym celem wycieczki była popularyzacja kultury Anglii i Szkocji oraz praktyczne wykorzystanie umiejętności językowych, a także zapoznanie uczniów z historią i geografią tych miejsc. Poza tym, uczniowie mieli okazję zapoznać się z pomnikami kultury i dziełami sztuki znajdującymi się w zwiedzanych muzeach. Cele wycieczki mieszczą się w zaleceniach nowej podstawy programowej. Wyjazd pozwolił także na realizację wielu kompetencji kluczowych zalecanych do realizacji w nowej podstawie, na przykład kształcenie komunikacji w jęyku jczystym i obcym czy wyszukiwania, selekcjonowania i krytycznej analizy informacji, rozpoznawania własnych potrzeb edukacyjnych oraz uczenia się i pracy zespołowej.
  • W programie wycieczki zawarte były następujące atrakcje:

Zwiedzanie Yorku – wciąż utrzymującego atmosferę średniowiecznego miasta. Tu kilkugodzinne zwiedzanie starówki, a w niej m. in. Merchant Adventurer`s – najstarszy zachowany w Anglii budynek gildii kupieckich, The Shambles – średniowieczna uliczka rzeźnicza, York Minster – największa gotycka katedra w Europie, pomnik Konstantyna Wielkiego – postawiony w miejscu jego koronacji na cesarza Rzymu, spacer po murach okalających starówkę miasta, Wieża Clifforda
Szkocja:pozostałości Wału Hadriana z II w. n.e. Punkt widokowy na granicy angielsko-szkockiej, przejazd przez Melrose, miasteczka z ruinami opactwa benedyktyńskiego. Przejazd nad zatoką Firth of Forth ze wspaniałymi mostami. Przejechaliśmy przez hrabstwo Fife w kierunku historycznego miasta Perth, gdzie zobaczyliśmy m.in. średniowieczny most nad rzeką Tay, katedrę, Fair`s Maid Mouse. Następnie przejechaliśmy przez malownicze doliny Grampianów do Inverness
Stolica północnej Szkocji, a w nim m. in. Zamek Inverness. W tym historycznym miejscu szekspirowski Makbet miał zamordować Duncana. Przejazd z Inverness nad Loch Ness, gdzie według legendy przebywa potwór Nessie. Nad tym jeziorem zobaczyliśmy przejazdem ruiny słynnego zamku Urquhart oraz dalej piękny kamienny most nad wodospadami Morriston.  Przejazd wzdłuż Wielkiej Doliny i Loch Lochy do Fort William, stolicy gór Szkocji. Nad miastem góruje najwyższy szczyt Wielkiej Brytanii Ben Nevis. Przejazd w nieodległą, górską dolinę, gdzie umieszczono scenerię słynnej, czarodziejskiej szkoły Hogwarth z filmu Harry Potter. Przejazd górskimi wąwozami Glen Coe i płaskowyżem Rannoch Moor przez Trossach, krainę Rob Roya do Stirling.

Przejazd do Edynburga, stolicy Szkocji zwanej również Atenami Północy. Tu zwiedziliśmy m. in. Royal Mile – drogę królewską łącząca Pałac Holyrood z Zamkiem Edynburskim, Katedrę St. Gile`s – gdzie odbywały się koronacje królów Szkocji, Princess Street – główną ulicę handlową, Galerię Narodową, Scott Monument. Zwiedziliśmy również Muzeum Historii Szkocji.

Londyn. Rozpoczęcie zwiedzania stolicy Anglii (pieszo i metro): Obejrzeliśmy: Hyde Park – największy centralny park miasta. Łuk i pomnik Wellingtona – pogromcy Napoleona pod Waterloo. Green Park – dawne ogrody królewskie. Pałac Buckingham – najważniejsza rezydencja królewska ze słynną gwardią w niedźwiedzich czapach. Victoria Memorial – pomnik królowej Wiktorii. The Mall – główna aleja defiladowa. St. James Palace – dawna rezydencja królewska. Trafalgar Sq. i kolumna Nelsona. National Gallery – jedna z najciekawszych galerii obrazów na świecie, a w niej m. in. słynne Słoneczniki Van Gogha. Leicester Sq., Soho i Dzielnica Chińska. Piccadilly Circus – najruchliwsze miejsce w Londynie. Muzeum Historii Naturalnej – pierwsze muzeum tego typu na świecie ze wspaniałą ekspozycją dinozaurów, symulacją trzęsienia ziemi i wieloma innymi atrakcjami. Monument – pomnik upamiętniający Wielki Pożar Londynu z 1666 r., który strawił 3/4 miasta. Londyn Bridge – najstarszy most na Tamizie. Obiadokolacja. Wieczorem odbyliśmy spacer wzdłuż Tamizy, ze wspaniałymi widokami na City i Tower Bridge.  
Oczywiście zwiedziliśmy także  Muzeum Brytyjskie (słynne mumie egipskie). Oxford Street – słynna arterię handlowa. Stamtąd udaliśmy się pod  Parlament i Big Ben. Następnym punktem programu był Waterloo Bridge na Tamizie z widokiem na Oko Londynu, które jest najwyższym (135 m.) i ruchomym punktem widokowym miasta w stolicy Anglii. Dalej przeszliśmy aleją Whitehall, przy którym znajdują się siedziby ministerstw. Po drodze minęliśmy słynne Downing Street 10 – dom premierów Wielkiej Brytanii. Zaraz obok znane miejsca: budynek Admiralicji i Konna Królewska Gwardia. Stary budynek Scotland Yardu i Pub Sherlocka Holmesa będą następnymi obiektami, które zobaczyliśmy po drodze. Stamtąd przejazd do City – centrum finansowego Imperium Brytyjskiego, gdzie zobaczyliśmy Bank of England, Stock Exchange – pierwszą giełdę finansową na świecie. Doki św. Katarzyny i Tower of Londyn – słynny zamek i więzienie królewskie. Ostatnim punktem programu w Londynie był London Bridge – wizytówka miasta.
Pogoda dopisała, choć Londyn powitał i pożegnał nas deszczem - ale czymże byłby wyjazd na Wyspy Brytyjskie bez odrobiny wilgoci- to jak być w Rzymie i nie widzieć papieża.
Humory dopisywały wszystkim, pomimo tempa zwiedzania i drobnych niewygód związanych z koniecznością przemieszczania się z miejsca na miejsce (zwiedziliśmy naprawdę ogromną połać Wielkiej Brytanii!) uśmiechy nie schodziły z twarzy uczniów i nauczycieli. Podsumowując wycieczkę z radością potwierdzam, że wyjazdów takich trzeba organizować więcej, gdyż uczniowie wykazali się bardzo dużą wiedzą językową (którą mieli okazję sprawdzić dzięki przygotowanym dla nich wcześniej zadaniom językowym oraz kartom pracy w muzeach oraz podczas czasu wolnego), a także wykonali kolejny krok, dzięki któremu mogli się poczuć ‘obywatelami świata’. Jako kierownik wycieczki przyznaję, że wraz z pozostałymi opiekunami byliśmy dumni, że grupa naszych podopiecznych wykazała się wysoką kulturą osobistą oraz szacunkiem do ludzi i zwiedzanych miejsc. Nie możemy się doczekać kolejnego wyjazdu. W przyszłym roku ruszam projekt „Młodzi Przewodnicy”- a w jego ramach my- na podbój Włoch!

Tekst: Renata Sigrist

DSCN8827DSCN8870DSCN9024

Zapraszamy do galerii

 

Certyfikaty i wyróżnienia szkoły

Zaloguj do dziennika
Kalendarz
marzec 2018
N P W Ś C Pt S
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
kwiecień 2018
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
LogowanieReklama
Reklama