Strona główna Uroczystości/Wydarzenia Gimnazjum Cieplice – miasto moje i moich rodziców

Cieplice – miasto moje i moich rodziców

W dniu 22 czerwca o godz. 13.00 przy Placu Piastowskim (na schodach Politechniki) miało miejsce uroczyste rozstrzygniecie XIII edycji konkursu z cyklu „Cieplice – miasto moje i moich rodziców”.

Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie "Miłośników Cieplic" i Filia nr 4 Książnicy Karkonoskiej. Z przyjemnością informujemy, że uczennice klasy III E naszego Gimnazjum Angelika Ziółkowska i Klaudia Smolińska zostały laureatkami konkursu w kategorii "praca plastyczna", a Florentyna Naumowicz (opiekun: Kinga Superson) i Michał Szczepański (opiekun: p. Grażyna Ślusarczyk) laureatami konkursu w kategorii "praca literacka".

Praca plastyczna pt.: „Pomniki i miejsca pamięci w Cieplicach” zdobyła GRAND PRIX konkursu, a dla autorów projektu organizatorzy ufundowali bardzo atrakcyjne nagrody.

Projekt zrealizowany techniką wypalania pirografem na sklejce obejmował następujące miejsca pamięci i pomniki w Cieplicach:

  1. Figura Św. Jana Nepomucena – W pobliżu mostu na Kamiennej, u wylotu ul. Ściegiennego, stoi figura otoczona krzewami, którą wykonał w 1712r. wybitny artysta śląski Jerzy Leonard Weber ze Świdnicy. Rzeźba stoi na dwustopniowym cokole; górną część ufundował hrabia von Schaffgotsch, a dolną część w 1758r. Kasztelan poznański i starosta wschowski hrabia Rafał Gurowski (wg. napisu ,,Comes Gurowski-Gente Polonus”).Tenże szlachcic uwiecznił się w Cieplicach jeszcze inną fundacją. Gdy w czasie kuracji zmarł jego przyjaciel Kazimierz Jaraczewski, zamówił epitafium z kunsztownym łacińskim napisem. Płyta ta znajduje się w krużganku dawnego klasztoru.
  2. Pomnik Michała Archanioła zabijającego szatana – symbol zwycięstwa dobra nad złem Usytuowany jest w cieplickim Parku Zdrojowym. Widniejący na pomniku napis ,,Quis ut deus” oznacza ,,Któż jak Bóg” okrzyk w którym archanioł miał wystąpić przeciwko Lucyferowi i zbuntowanym aniołom.
  3. Rzeźba Marysieńka trafiła na skwer przed Pawilonem Edward w latach 60 minionego stulecia. To dzieło artysty, plastyka i rzeźbiarza Stanisława Brodziaka, który zaprojektował także nową aranżację wnętrz Teatru Zdrojowego. Aktualnie rzeźba przechowywana jest w magazynie naszej szkoły.
  4. Potężny głaz z umieszczoną specjalną tablicą zamontowaną w 1962r – upamiętnienie wydarzenia z 1846r kiedy to dwaj polscy poeci-Wincenty Pol i Kornel Ujejski-spotkali się z czeskim przyrodnikiem Janem Purkyne. Obelisk usytuowany w zakątku za Parkiem Norweskim, obok którego wiedzie szlak spacerowy, po którym przechodzą liczni mieszkańcy, kuracjusze i turyści. A przypomina on o czasach, kiedy do wód termalnych Bad Warmbrunn (niemiecka nazwa Cieplic) zjeżdżali znani ludzie, m.in. Izabela Czartoryska, Johann Wolfgang Gothe, Hugo Kołłątaj, Józef Wybicki oraz Wincenty Pol i Kornel Ujejski.
  5. Pomnik Martyrologii i Chwały Oręża Polskiego – powstał w 1967 roku i przedstawia dwa wysokie miecze stylizowane na grunwaldzkie, ozdobione płaskorzeźbami. Jeden miecz przedstawia historię piastowską tych ziem, a drugi sceny z II wojny światowej. Praca wykonana został przez Mariana Szymanika oraz uczniów Szkoły Rzemiosł Artystycznych.
  6. Rzeźba „Karkonosz” – rzeźba usytuowana jest na murowanym cokole obok Hotelu Cieplice. Autorem pomnika był również artysta Marian Szymanik. Karkonosz zwany jest też Rzepiórem czy Duchem Gór. Przez wiele lat funkcjonowała nazwa Liczyrzepa jednak powstała ona w wyniku błędnego tłumaczenia z języka niemieckiego (Rubezahl) i nie jest już raczej stosowana. Duch Gór jest uosobieniem sił przyrody, gór, natury.
  7. Obelisk filii obozu koncentracyjnego Gross Rosen – Jelenia Góra 1967 rok. Autorem pierwszej tablicy zamontowanej na obelisku był również artysta Marian Szymanik.

Marian Szymanik urodził się 29 kwietnia 1935 r. w Grodźcu. Po studiach już od 1963r. rozpoczął pracę w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych w Cieplicach Śląskich jako nauczyciel rysunku, rzeźby i snycerstwa. W tym czasie dużo pracował społecznie z młodzieżą na rzecz upiększania miasta Cieplic i okolic. Do jego największych osiągnięć artystycznych należy rzeźba - pomnik "Miecze Piastowskie", które zdobią wejście do parku od strony hotelu "Cieplice". Zmarł tragicznie, 16 listopada 1983r. Został pochowany na starym cmentarzu w Jeleniej Górze - Cieplicach.

P1010002

P1010007

Dyplom1Dyplom2Podziekowanie

 

Certyfikaty i wyróżnienia szkoły

Zaloguj do dziennika
Kalendarz
marzec 2018
N P W Ś C Pt S
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
kwiecień 2018
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
LogowanieReklama
Reklama